Vo firmách je téma odmeňovania vnímaná citlivo. Mnoho spoločností si nevšimlo zmenu legislatívy a stále sa drží politiky, ktorá zamestnancom komplikuje hovoriť o platoch. Zamestnanci sa prirodzene zaujímajú o to, koľko zarábajú ich kolegovia. Zvlášť tí na rovnakej pozícii. Čím je človek v hierarchii nižšie, tým pravidelnejšie sa snaží porovnať si mzdu s kolegom. Voči tejto snahe sú akékoľvek reštrikcie bezzubé.
Prečo je zbytočné držať mzdové informácie v tajnosti? Jedným z dôvodov je prirodzená ľudská zvedavosť a túžba po porovnávaní sa s ostatnými. Za touto zvedavosťou je však aj hlbšia túžba po spravodlivosti. Keďže zamestnanci často nevedia či sú spravodlivo odmeňovaní voči svojim kolegom, otvára sa priestor pre podozrenia a nespokojnosť.
Zamestnávatelia často argumentujú, že udržiavanie tajomstva ohľadom miezd pomáha zabrániť konfliktom medzi zamestnancami. Naozaj to funguje? Skúsenosti ukazujú, že ak zamestnávateľ nenastaví transparentnú mzdovú politiku a nekomunikuje ju otvorene so zamestnancami, môže to viesť k zvýšenej nedôvere voči vedeniu a zníženej angažovanosti zamestnancov.
Prečo by ste sa teda mali zaujímať o mzdovú transparentnosť vo vašej firme? Jednoducho preto, že transparentnosť v tejto oblasti povedie k väčšej dôvere voči vedeniu, zvýšenej motivácii a zlepšenej spokojnosti zamestnancov. Keď si zamestnanci môžu byť istí, že sú spravodlivo odmeňovaní, sú väčšmi angažovaní vo svojej práci a lojálnejší voči spoločnosti.
Neznamená to, že máte zverejniť menný zoznam zamestnancov aj s ich mzdami. To by nebol dobrý nápad. Na komunikáciu mzdovej politiky existuje niekoľko metodík. Kvalitná komunikácia zabezpečí porozumenie rôznym kritériám, ako sú: vyššia kvalifikácia, počet odpracovaných rokov, merateľná výkonnosť atď. Ľudia chápu aj princíp hierarchie a rozumejú tomu, že manažér zarába viac ako robotník. Správnou komunikáciou však predídete bludom, že bežný manažér zarába 10 násobne viac ako robotník.
Okrem toho existujú vo firmách oddelenia, kde je aj manažérsky výhodné otvorene komunikovať mzdu. Napríklad porovnávanie individuálnych výkonov predajcov podporuje zdravú súťaživosť v snahe dosahovať stanovené ciele. Niektoré firmy doviedli takúto súťaživosť, pre mnohých, až do extrému. Transparentne a na hodinovej báze komunikujú, ako sa ktorému jednotlivcovi darí napĺňať cieľ. Otázne je, ako dlho sa dá pod takým takom motivovane pracovať. Každopádne aj pri organizovaní zdravej súťaživosti je dôležité mať nastavené férové kritériá a nespochybniteľnú transparentnosť.
Všeobecne je dôležité si uvedomiť, že nedostatok transparentnosti v oblasti odmeňovania môže viesť k vzniku podozrení a nespokojnosti medzi zamestnancami. To má za následok rozvrat vnútornej spravodlivosti, zníženú produktivitu a aj stratu talentovaných ľudí, čo je dnes pre firmy najbolestivejšie.
Namiesto toho, aby ste zahmlievali diskusie o platoch vo vašej firme, mali by ste sa snažiť nastaviť férovú mzdovú politiku. Následne vytvoriť prostredie, kde je komunikácia v tejto oblasti podporovaná. Umožnite zamestnancom otvorene hovoriť o svojich očakávaniach a obavách ohľadom miezd a buďte pripravení na to, aby ste im poskytli jasné informácie a vysvetlenia.
Mzdová transparentnosť nemusí byť pre vašu firmu rizikom – môže byť skutočnou príležitosťou na zlepšenie pracovného prostredia a posilnenie firemnej kultúry. Je čas prekonať toto tabu. Obmedzenia nie sú riešením – transparentnosť a snaha o vnútornú spravodlivosť sú kľúčovými prvkami zdravého pracovného prostredia a dlhodobej úspešnosti organizácie. Môže to byť kľúčom k dlhodobej úspešnosti a rastu aj vášho podniku.
Tento kurz je určený pre každého, kto chce byť rešpektovaným šéfom, chce vedieť motivovať svojich ľudí k lepším výsledkom a chce si vytvárať funkčné vzťahy, nielen na pracovisku.