Budovanie zamestnávateľskej značky (Employer Branding) naozaj nieje téma len pre veľkých zamestnávateľov. Nie je to ani o šťastí vašich zamestnancov v práci. Ide o dlhodobú business stratégiu, ktorá rieši pálčivý problém nedostatku pracovnej sily na trhu práce. V tomto článku si preberieme, o čo môžu oprieť budovanie Employer Brandingu majitelia alebo manažéri v malých a stredných podnikoch a to čo najjednoduchšou formou.
Ak si zúfate, že neviete nájsť dostatok kvalitných zamestnancov pre váš projekt alebo do vašej firmy, položte si dve základné otázky:
Bez objektívnych odpovedí na tieto dve otázky nedokážete strategicky (dlhodobo a cieľavedome) pracovať s jedným zo zdrojov nevyhnutných pre úspech vášho podniku – s ľudskými zdrojmi. Ako teda na to či máte 5 alebo 50+ zamestnancov?
Nebojte sa toho! Cudzie výrazy a skratky vás nemusia desiť. Garantujem vám, že už dnes máte svoj Employer Brand a aj EVP. Otázkou je či fungú a pracujú pre vás alebo naopak proti vám.
Employer Branding
V týchto bodoch nájdete zjednodušený postup a popis nevyhnutných krokov k tomu, ako začať budovať svoju zamestnaneckú reputáciu. Vaša reputácia je váš brand, tento krát na trhu práce.
Špičkovo nastavený Employer Brand sa buduje dlhodobo a jeho dokonalým prejavom je priťahovanie záujemcov o prácu bez nutnosti inzercie. Ste už tam?
Asi ste si všimli, že nepíšem o šťastí vašich ľudí v práci. Nemajte ambíciu robiť ľudí v práci šťastnými. Pracujú u vás primárne pre mzdu a najviac ocenia ak vedia, čo majú robiť a prečo; poriadok v procesoch bez chaosu a stresu; bezpečné pracovisko; funkčné nástroje a pomôcky; šéfa, ktorý ich vypočuje a hmatateľne im pomáha v tom, aby sa im ľahšie pracovalo. Pocit z dobre vykonanej práce je najväčší motivátor vrátiť sa na pracovisko aj na druhý deň a prípadne priviesť aj kamaráta.
EVP
To, čo poskytujete zamestnancom za prácu nie je len mzda. Tieto prvky musí obsahovať kvalitná ponuka pre každé pracovné miesto alebo pre skupinu podobných pracovných pozícií zvlášť, keď koncipujete pracovnú inzerciu:
Toto všetko treba porovnať s tým, čo ponúka vaša konkurencia na pracovnom trhu podobným pracovným pozíciám. Konkurenčné ponuky hľadajte napríklad v pracovných inzerátoch. Na základe tohto porovnania upravte ponuku tak, aby tá vaša bola atraktívnejšia. Popíšte ju jazykom, ktorému budú rozumieť vysnívaní kandidáti a zverejnite ponuku tam, kde sa taký potenciálni kandidáti nachádzajú. Použite formu, ktorá týchto kandidátov nadchne.
Riziká
Aj pri najúprimnejšej snahe a osobnom nasadení zvyšovať hodnotu Employer Brandingu vašej firmy môžete naraziť a čiastočne neuspieť. Dôležité je pochopiť, čo sa stalo, odstrániť chybu a pokračovať v nastavenej vízii.
Najčastejšie chyby:
Verím, že sa mi podarilo v zjednodušenej forme popísať vám zrozumiteľný návod, ako vystavať úspešnú stratégiu Employer Brandingu. Ak vám to nepríde jednoduché, zavolajte si na pomoc experta, ktorý sa tomu venuje a pomôže vám s nastavením stratégie alebo vám pomôže zostaviť atraktívnu ponuku (EVP). Pokojne môžete napísať aj mne.
Držím vám palce.
Tento kurz je určený pre každého, kto chce byť rešpektovaným šéfom, chce vedieť motivovať svojich ľudí k lepším výsledkom a chce si vytvárať funkčné vzťahy, nielen na pracovisku.