Príprava na pracovný pohovor z pohľadu zamestnávateľa je rovnako dôležitá, ako osobná príprava uchádzača o zamestnanie. Ide o jedinečnú príležitosť, ktorá sa nikdy nezopakuje a tú treba využiť.
1. Preštudujte si CV a na prípadné nejasnosti alebo zaujímavosti si pripravte otázky.
2. Poraďte sa v tíme, aké sú požiadavky na nového človeka a ktoré schopnosti budete hodnotiť.
3. Napíšte si otázky na pohovor, aby ste mohli klásť rovnaké otázky každému uchádzačovi v tom danom výberovom konaní.
4. Dohodnite sa s kolegom, s ktorým budete realizovať pohovor na scenári a prípadne si rozdeľte otázky.
5. Pripravte si informácie o pracovnej pozícii, o vašej firme a pripravte si odpovede na prípadné otázky uchádzačov (mzda a jej vývoj do budúcna, deň nástupu a pod.).
6. Pripravte si vybavenie na prípadné testovanie, ktoré budete potrebovať (vrátane pohára s vodou pre kandidáta).
7. Zabezpečte si tiché miesto na pohovor kde vás nebude nikto rušiť a stíšte si mobil.
8. Premyslite si usporiadanie miestnosti, umiestnenie stoličiek okolo stola. Ideálne ak budete mať vy okno v miestnosti za chrbtom. Lepšie uvidíte kandidátovi do tváre.
9. Zorganizujte vľúdne privítanie kandidátov vo vašej firme a dodržujte časový plán. Nenechávajte ľudí dlho čakať. Prvý dojem robíte len raz.
10. Po ukončení výberového procesu informujte každého uchádzača, ako dopadol.
Ak aj neúspešný kandidát zažije na pohovore profesionálny a príjemný prístup zo strany zamestnávateľa, ľahšie svoj neúspech zvládne a vyrovná sa s ním. Nebude mať potom motiváciu šíriť o vás negatívne informácie na sociálnych sieťach. Pravdepodobne bude zosieťovaný s jemu podobnými ľuďmi, ktorí sú vaši potenciálni zamestnanci, takže máte prirodzený záujem pozitívne bodovať v takejto spoločnosti.
Držím vám palce.
Tento kurz je určený pre každého, kto chce byť rešpektovaným šéfom, chce vedieť motivovať svojich ľudí k lepším výsledkom a chce si vytvárať funkčné vzťahy, nielen na pracovisku.