Konštruktívna spätná väzba je dar.
Konštruktívna spätná väzba je jedným z najvzácnejších darov, ktoré môžeme dostať v osobnom aj pracovnom živote. Často sa stretávame s hodnoteniami alebo posudzovaním, ktoré sú často založené na tom, kto sme a nie na tom, čo sme dosiahli alebo, ako sme to urobili. V dnešnej dobe je schopnosť poskytnúť konštruktívnu spätnú väzbu umením, ktoré má nesmiernu hodnotu. Rovnako je umením túto spätnú väzbu prijať.
Rozdiel medzi kritikou a spätnou väzbou.
Kritika a konštruktívna spätná väzba sú dve rôzne formy informácií alebo hodnotení, ktoré môžu byť poskytnuté človeku s cieľom zlepšovania sa.
Kritika je:
Konštruktívna spätná väzba je:
Rozdiel medzi kritikou a konštruktívnou spätnou väzbou spočíva v ich prístupe, účele a spôsobe, akým sú poskytované. Zatiaľ čo kritika je negatívna a deštruktívna, konštruktívna spätná väzba je zameraná na riešenia a podporu.
Dôležité body konštruktívnej spätnej väzby:
Prečo je dôležité vedieť prijímať konštruktívnu spätnú väzbu?
Prijímanie konštruktívnej spätnej väzby vyžaduje otvorenosť a odvahu. Je to príležitosť pozrieť sa na svoj vlastný výkon z iného uhla pohľadu a objaviť príležitosti na zlepšenie. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je dôležité byť vďačným prijímateľom tejto formy hodnotenia výkonu:
1. Osobný rast a rozvoj.
Prijímanie konštruktívnej spätnej väzby je kľúčové pre osobný rast. Pomáha nám pochopiť naše silné stránky a identifikovať oblasti na zlepšenie.
2. Zlepšenie vzťahov a komunikácie.
Otvorenosť voči spätnej väzbe posilňuje naše vzťahy s ostatnými. Umožňuje nám lepšie porozumieť ich pohľadu a zlepšiť spôsob komunikácie.
3. Profesionálny rozvoj.
V pracovnom prostredí je konštruktívna spätná väzba nástrojom na zlepšenie výkonu a efektívnosti. Pomáha nám lepšie porozumieť očakávaniam a posilňuje naše schopnosti.
Ako prijímať konštruktívnu spätnú väzbu?
Konštruktívna spätná väzba nám dáva možnosť posunúť sa vpred, objaviť nové možnosti a zlepšiť schopnosti. Vďaka nej vieme, ako sme dosiahli naše výsledky a čo môžeme zlepšiť. Takže, keď vám niekto ponúkne konštruktívnu spätnú väzbu, prijmite ju, ako dar, ktorý vám môže pomôcť rásť a dosahovať lepšie výsledky v osobnom aj profesijnom živote.
Mnohé firmy podporujú kultúru spätnej väzby medzi svojimi zamestnancami, lebo vedie, ako efektívne im to pomáha v zlepšovaní výkonnosti organizácie. Schopnosť poskytovať aj prijímať spätnú väzbu efektívne sa dá rozvíjať aj špecifickým vzdelávaním. V prípade záujmu ma neváhajte kontaktovať.
Tento kurz je určený pre každého, kto chce byť rešpektovaným šéfom, chce vedieť motivovať svojich ľudí k lepším výsledkom a chce si vytvárať funkčné vzťahy, nielen na pracovisku.