Výber nového člena do vášho tímu môže mať pozitívny a dlhotrvajúci vplyv na tímovú výkonnosť, pracovnú atmosféru a celkové pracovné uspokojenie.
Ak “dnes” urobíte správne náborové rozhodnutie, vaša práca bude “zajtra” jednoduchšia a bude vám prinášať väčšie uspokojenie. Ak však urobíte rozhodnutie zlé, môže to mať devastačné následky na váš tím a priamo aj na vás osobne.
1. Zadefinujte si čo možno najpresnejšie, až idealisticky, koho hľadáte. Ideálne v diskusii s lídrom tímu, do ktorého má nový človek nastúpiť. Kandidátov potom porovnávajte k tejto predstave. Vyberte si toho, kto sa k tej predstave najviac približuje. Nečakajte, že nájdete presne takého, ako ste si vysnívali.
2. Ak môžete, nebuďte na pohovore sami. Posaďte si vedľa seba staršieho kolegu, ku ktorému hľadáte nováčika alebo priameho nadriadeného nováčika a rozdeľte si role. Váš parťák nemusí položiť žiadnu otázku, stačí ak bude, ako pozorovateľ a bude si všímať vopred dohodnuté veci, hlavne v súvislosti s odbornosťou kandidátov. Dobre funguje aj pozorovateľ iného pohlavia, napr. asistentka, personalistka alebo naopak. Vypočujte si ich hodnotenie a vezmite ho pri rozhodnutí do úvahy.
3. Pri hodnotení kandidátov nedávajte príliš veľkú váhu na prvý dojem. Pokúste sa rozhodovať na základe faktov a nie dojmov. Napr. tým, že sa sústredíte na to, čo a ako kandidát robil v minulosti. Správanie v minulosti je najlepšou predpoveďou správania v budúcnosti.
4. Každému kandidátovi položte rovnaké otázky. Aby ste potom porovnávali hrušky s hruškami a nie s jablkami.
5. Neklaďte hypotetické otázky typu “čo by ste robil ak …” Priemerne inteligentný človek vám odpovie tak, ako chcete, aby odpovedal. Nič vám to o ňom neprezradí.
Venujte sa nováčikovi počas skúšobnej doby. Buďte mu nápomocní v zaúčaní a netlačte na pílu. Zároveň aj hodnoťte jeho prístup k práci. Zvlášť zaradenie do kolektívu a preberanie zodpovednosti za odvedenú prácu. Myslite na to, že nováčik sa tesne po nástupe do nového zamestnania snaží obhájiť si svoje miesto na pracovisku a s odstupom času bude táto snaživosť klesať.
Držím vám palce!
Tento kurz je určený pre každého, kto chce byť rešpektovaným šéfom, chce vedieť motivovať svojich ľudí k lepším výsledkom a chce si vytvárať funkčné vzťahy, nielen na pracovisku.