Mimoriadne správy RTVS 28.5.2020

Dobre mienené rady pre zamestnávateľov a aj zamestnancov v čase prepúšťania

Nestihol som povedať všetko a aj som sa zakoktal, live vysielanie vie zvýšiť tlak 😊 Hlavný odkaz sa mi ale podarilo odovzdať a to je osveta o outplacement programe a pomoci prepusteným zamestnancom.

Verím, že sa mi podarilo inšpirovať aspoň jedného z vás.

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video

Stiahnite si zoznam zdarma

Prvá pomoc pre uvoľnených zamestnancov - outplacement

Tento zoznam je určený menším zamestnávateľom, podnikateľom, ktorí museli prepustiť zamestnancov a chcú im byť minimálne nápomocní v ťažkej životnej situácii. Rovnako si tento zoznam môžu stiahnuť aj priamo ľudia, ktorí stratili prácu.
Cieľom tejto pomoci je poskytnúť zamestnancovi zoznam praktických krokov, ktoré mu budú nápomocné vyrovnať sa s novou situáciou a zároveň ho inšpirovať k aktivite. Zoznam obsahuje kroky ako postupovať v najbližších dňoch. 

Zamestnávatelia, tento odkaz je pre vás.

Už sa výrazne množia počty nezamestnaných. Aj na mňa osobne, ako na bývalého personalistu, sa už obrátilo pár známych, či im neviem pomôcť. 

Byť v tejto dobe nápomocní, je to najmenej, čo môžeme urobiť.

Čo ale môže urobiť zamestnávateľ, ktorý musí prepustiť zamestnancov? To, čo musí urobiť, definuje zákon. Čo ale môže urobiť?!? 

Každý príbeh zamestnávateľa je úplne jedinečný a každý máme iné možnosti. Niekto má rezervu a vie byť nápomocný, iný má dlhy a cíti, že sa nemôže už viac zadlžovať a nemôže pustiť ani euro. A ďalší sa rozhodol, že s podnikaním končí a hlási sa na úrade práce. Áno, aj podnikatelia sa dnes môžu stať nezamestnanými. 

Nech už ste v ktorejkoľvek kategórii a ste zamestnávateľ, tak slovíčko “pomoc” dostáva úplne iný rozmer. Či už o pomoc žiadate vy štát, banku, obchodných partnerov alebo priateľov, tak ste rovnako konfrontovaní so žiadosťami o pomoc od vašich zamestnancov.

Ešte pred tromi mesiacmi ste ako zamestnávatelia o zamestnancov na trhu práce súperili. Starali ste sa o nich najlepšie ako ste vedeli. Ako sa k nim správate dnes? 

Ak ešte máte v pláne niekedy podnikať a zamestnávať ľudí, teraz je ten správny čas, ukázať svoje kvality zamestnávateľa. Buďte svojm ľuďom nápomocní a zvlášť tým, ktorých musíte prepustiť. Pýtajte sa ich, ako im môžete pomôcť a snažte sa o to. A ak môžete, tak im aj naozaj pomôžte. 

Ľudia dnes chápu, že ak vám korona zavrela firmu, tak nemáte z čoho. No rovnako aj vidia, ako sa vám darilo pred pandémiou. Niekedy netreba veľa, často stačí sa len úprimne zaujímať a hľadať možnosti, ako sa o svojich ľudí čo najlepšie postarať.

A verte mi, nie je to nič neobvyklé a neštandardné. 

Tie najúspešnejšie firmy, ktoré tu sú desiatky rokov, sa takto správajú bežne. Nazývajú to outplacement - pomoc pre prepustených za účelom ľahšieho uplatnenia sa na trhu práce. Ja osobne som pracoval vo firme, ktorá má viac ako 100 ročnú históriu. Vedenie tejto firmy sa vždy, v časoch keď muselo nastať prepúšťanie, rozhodlo prepusteným pomáhať. Vždy keď sa dalo, vyplácali sme odstupné navyše alebo sme platili za vzdelávanie ľudí, ktorí boli vo výpovednej dobe. Tiež sme nechávali ľuďom do posledného dňa k dispozícii služobné autá a mobilné telefóny, uvoľňovali sme ich, aby mohli absolvovať pohovory u nových zamestnávateľov bez toho, aby si museli vyberať dovolenky a podobne. Vo svojej kariére som sa stretol aj s oveľa štedrejšou pomocou. Napríklad zamestnávateľ zaplatil zamestnancom rekvalifikačné kurzy alebo iné, nie práve lacné, vzdelávanie, ktoré pomohlo prepusteným sa ľahšie uchytiť na trhu práce.

Čo myslíte, ako títo ľudia spomínajú na takéhoto zamestnávateľa? Akú reputáciu má taká firma medzi ľuďmi? 

Aj toto je spôsob, ako sa úspešne pripraviť na znovurozbehnutie trhu. Keď znova budete hľadať ľudí, komu sa asi bude napĺňať firma zamestnancami ľahšie? Tomu, kto sa rozhodne komunikovať, že na pomoc tu je náš sociálny systém alebo tomu, kto sa sám pokúsi pomáhať?

Netreba tisíce! Na to aby ste prejavili záujem, stačí pár minút vášho času. Na to aby ste aspoň nejako pomohli, stačí pár klikov na internete. Ak chcete pomôcť aspoň trošičku výraznejšie, v dnešnej dobe je online vzdelávanie naozaj dostupné každému za pár euro.

Takto rozume investované peniaze sa vám prejavia na vašej reputácii zamestnávateľa výraznejšie ako reklamy do inzercie, keď zase raz budete ľudí naberať.

Aby žiaden zamestnávateľ nemohol povedať, že nemá na to pomôcť svojim zamestnancom, vytvoril som jednu A4-ku, ktorú si môžete stiahnuť a vytlačiť, doplniť tam svoje logo, prípadne upraviť text a rozoslať svojim zamestnancom ako prejav snahy, že na nich myslíte a že im chcete byť nápomocní. Stiahnite si tu.

Ak si môžete dovoliť dať svojim ľuďom vyššiu hodnotu, a aj za to niečo zaplatiť, zostavil som pre vašich ľudí vzdelávací online program. Teraz za smiešnu "corona" cenu. Hodnota programu je ale výrazne vyššia. V programe sú zahrnuté všetky dôležité veci, ktoré budú rozhodujúce pre to, aby vaši ľudia boli na trhu práce úspešní. Pre viac info kliknite tu.

Buďte veľkorysý, empatický, zodpovedný a strategicky mysliaci podnikateľ. Učte sa od tých najlepších firiem na trhu a postarajte sa aj o ľudí, ktorých musíte teraz prepustiť. Vráti sa vám to v krátkej budúcnosti hlavne tým, že ľudia nikdy nezabudnú na to, ako ste im pomohli, keď to najviac potrebovali.

Želám vám veľa prezieravosti a podnikateľských úspechov.